Thanks To All Who Participated in the Spooky Brew

There were 223 entries judged and 150 registered participants, judges, and stewards.

PrintPrint This Page

Best of Show Winners

Best of Show – Beer

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Peter Sloan Back Twenty Spruce Ale 21A: Spice, Herb, or Vegetable Beer Chicago Beer Society
2nd Michael Wilcox Dorkmunder 1E: Dortmunder Export Wichita Homebrewers Organization

Best of Show – Mead

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Tim Thomssen Raspberry Buzz 25C: Other Fruit Melomel Lincoln Lagers!
2nd Scot Schaar Mining For Gold 26C: Open Category Mead

Winning Entries

Table 1: Pales & Pilsners (8 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Michael Wilcox Dorkmunder 1E: Dortmunder Export Wichita Homebrewers Organization
2nd James Lewis Konvention 2C: Classic American Pilsner CHAOS
3rd Tim Thomssen Hayseed Helles 1D: Munich Helles Lincoln Lagers!

Table 2: Amber Lagers (6 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Paul Isaacson Sausage Sidecar 3A: Vienna Lager Brixies Brewers
2nd Bob Alvord
Co-Brewer: Mark Alvord
Der Hopfenblutentee 3B: Oktoberfest/Marzen UKG / OPHB
3rd Matthew Lakota An Der Wiesn 3B: Oktoberfest/Marzen

Table 3: Dark Lagers & Bocks (7 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Brian Eichhorn Defenestrator 5B: Traditional Bock Homebrewers' Pride of the Southside
2nd Bill Becker Okee Lager 4A: Dark American Lager
3rd Tim Thomssen Stagger Bock 5B: Traditional Bock Lincoln Lagers!

Table 4: Light Hybrids (7 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Christopher Pisney Cream Ale 6A: Cream Ale Chicago Beer Society
2nd Matt Stever Down The Oder 6C: Kolsch Beer Barons of Milwaukee
3rd Michael Wilcox Pale/blonde Tweener 6B: Blonde Ale Wichita Homebrewers Organization

Table 5: Altbiers & American Wheats & Ryes (8 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Bob Brown Altercation 7C: Dusseldorf Altbier HOPS! Homebrewers' Pride of the Southside
2nd Charles Fort Chuck’s Alt Bier 7C: Dusseldorf Altbier UKG
3rd Matt Stever Hamburg Alt 7A: Northern German Altbier Beer Barons of Milwaukee

Table 6: English Pale Ales (8 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Bob Alvord I’ve Got You Sussed 8A: Standard/Ordinary Bitter UKG / OPHB
2nd James Lewis Whimsey 8B: Special/Best/Premium Bitter CHAOS
3rd Bob Alvord Gobsmacked Bitter 8B: Special/Best/Premium Bitter UKG / OPHB

Table 7: Scottish & Irish Ales (6 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Dan Taylor Nauty Scotch Ale 9B: Scottish Heavy 70/-
2nd Shannon Speight Gettin’ Blazin’ 9E: Strong Scotch Ale Glass City Mashers
3rd Bob Alvord Bob’s Your Uncle 9E: Strong Scotch Ale UKG / OPHB

Table 8: American Ales (13 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Zachary Fritts South Of Heaven 10A: American Pale Ale Midnight Carboys
2nd Joe Kotvan Bad 70 Shilling Recipe 10C: American Brown Ale
3rd Brian Starr
Co-Brewer: Tristan Smith
Sticky Brown Ale 10C: American Brown Ale

Table 9: English Brown Ales (7 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st John Mulligan Mild Thing 11A: Mild Glass City Mashers
2nd John Mulligan Charlie’s Bark’n Brown 11C: Northern English Brown Ale Glass City Mashers
3rd Kevin Paul Whoopinstick Mild 11A: Mild C.R.A.F.T

Table 10: Porters (7 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Kevin Paul Whoopinstick Porter 12C: Baltic Porter C.R.A.F.T
2nd Eric Wood
Co-Brewer: Mike Bogolia
Jacki’s Goto Porter 12C: Baltic Porter
3rd Kevin Wojdak Kilted Hop Munich Monk 12B: Robust Porter Urban Knaves of Grain (UKG)

Table 11: Stouts (10 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Andrew Day Almost Imperial Stout 13D: Foreign Extra Stout Urban Knaves of Grain
2nd Brad Pausha Sweet And Stout 13B: Sweet Stout Square Kegs
3rd Matthew Lakota Gluttony 13F: Imperial Stout

Table 12: IPAs (11 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Nicholas Slay IPA I 14B: American IPA
2nd John Blythin
Co-Brewer: Renee Weinberger
Raid Fresh Hop IPA 14B: American IPA
3rd Kathryn Smith
Co-Brewer: Gavin Ogami
NYCa IPA 14B: American IPA

Table 13: Strong Ale (6 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Scott Pointon Olde Fat Guy 19A: Old Ale Brewers Of South Suburbia
2nd Tom Crast English Barleywine 19B: English Barleywine Brixie's Brewers
3rd Bob Alvord
Co-Brewer: Don And Kevin Fragakis
Don’s Barelywine 19C: American Barleywine UKG / OPHB

Table 14: Wheat Beers & Belgian Leftovers (7 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Scot Schaar Maggie And Mike 15C: Weizenbock
2nd Bill Tubbs Bearded Guard Dog 16D: Biere de Garde Prairie Schooners
3rd Kevin Wojdak Kilted Hop Shirley This Must Be Wedding Beer And It Mike Be Good 16A: Witbier Urban Knaves of Grain (UKG)

Table 15: Saison (11 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st AMOS BROWNE
Co-Brewer: Jessica Tizzard
Rye Saison 16C: Saison CHBG
2nd Joe Kotvan Fitz Was Right- 3711 16C: Saison
3rd Rich Janevicius
Co-Brewer: Ellen Janevicius, Roy/Cathy Nerad
Soul Of T Fitz 16C: Saison UKG

Table 16: Belgian Specialty (13 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Luis Perla Sassy Suzie 16E: Belgian Specialty Ale N/A
2nd Josh Borton
Co-Brewer: Nancy And Jane Borton
Lux Belgian Single 16E: Belgian Specialty Ale
3rd Michael Wilcox Monkweiser 16E: Belgian Specialty Ale Wichita Homebrewers Organization

Table 17: Sours (5 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Christopher Pisney Berliner Weisse 17A: Berliner Weisse Chicago Beer Society
2nd Scott Pointon Shit Kriek 17F: Fruit Lambic Brewers Of South Suburbia
3rd Matt Holley B-Dubs 17A: Berliner Weisse

Table 18: Belgian Strong Ales (7 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Joe Kotvan That Monk Is Druk 18E: Belgian Dark Strong Ale
2nd Tim Thomssen First Trip 18C: Belgian Tripel Lincoln Lagers!
3rd Andrew Day Day Brew Trippel 18C: Belgian Tripel Urban Knaves of Grain

Table 19: Fruit Beer (11 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Tim Thomssen Raspberry Tart 20A: Fruit Beer Lincoln Lagers!
2nd Jim Valsa
Co-Brewer: Dave Auston And Kelly Kelleher
Strawberry Blonde 20A: Fruit Beer 9th Hour Brewing
3rd Joe Kotvan Raspy Berliner 20A: Fruit Beer

Table 20: S/H/V (17 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Peter Sloan Back Twenty Spruce Ale 21A: Spice, Herb, or Vegetable Beer Chicago Beer Society
2nd Scot Schaar French Quarter Stout 21A: Spice, Herb, or Vegetable Beer
3rd Andrew Riopell
Co-Brewer: Tony Kassel
Ginger Lime Saison 21A: Spice, Herb, or Vegetable Beer Brixie's Brewers

Table 21: Smoked & Wood-aged Beers (9 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Kevin Paul Whoopinstick Smoke 22A: Classic Rauchbier C.R.A.F.T
2nd Andrew Day
Co-Brewer: Jay Bakula And Others
UKG Barrel RIS 22C: Wood-Aged Beer Urban Knaves of Grain
3rd Gene Sladek Rum Barrel Stout 22C: Wood-Aged Beer UKG

Table 22: Specialty Beers (22 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Brian Eichhorn Mein Latzenbier 23A: Specialty Beer Homebrewers' Pride of the Southside
2nd Scott Pointon Pole Smoke 23A: Specialty Beer Brewers Of South Suburbia
3rd Tim Thomssen You Got Chocolate In My Peanut Butter 23A: Specialty Beer Lincoln Lagers!

Table 23: Meads & Ciders (9 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Tim Thomssen Raspberry Buzz 25C: Other Fruit Melomel Lincoln Lagers!
1st Tim Thomssen Raspberry Bush 28B: Fruit Cider Lincoln Lagers!
2nd Scot Schaar Mining For Gold 26C: Open Category Mead
2nd Kim Leshinski Elderberry Cider 28B: Fruit Cider
3rd Brian Eichhorn
Co-Brewer: Jennifer Mende
Oh! You Pretty Things 26A: Metheglin Homebrewers' Pride of the Southside
3rd Keith Lawler Backyard Bounty 28B: Fruit Cider UKG

Table 24: Spooky (2 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Stephen Tomory Hellfire 29A: Spooky Midnight Carboys

Table 25: Witches (4 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Kim Leshinski "Zucker Weizen"/Maple Wheat 31A: Witches’ Brew

Table 26: Smashed Pumpkin (2 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Jose Torres Spiced Pumpkin Ale 30A: Smashed Pumpkin B.O.S.S